پرورش کروکودیل

هر آنچه در مورد پرورش کروکودیل باید بدانید!
پرورش کروکودیل، تجارتی دیربازده است؛ به گونه ای که دوره پرورش کروکودیل از زمانی که از تخم خارج می شود تا تا زمانی که اندازه آن تقریبا 1.5 متر شده و آماده تخم گذاری یا کشتار است، چیزی در حدود سه سال به طول می انجامد. همچنین؛ مدت زمان انتظار برای بهره برداری از محصولات کروکودیل تقریبا ده سال است. حداقل فضایی که باید برای پرورش کروکودیل در نظر گرفت، به ازای هر سر، یک مترمربع است. هر کروکودیل در سال یک الی دو بار، تخم گذاری می کند و در هر بار تخم گذاری تعداد 20 الی 60 عدد تخم می گذارد. این جانور سرعت رشد بسیار سریعی دارد به طوری که به ازای مصرف هر یک کیلوگرم مواد غذایی، در حدود 1.1 کیلوگرم وزن اضافه می کند.

پرورش کروکودیل
روش تولید کروکودیل

روش تولید و پرورش کروکودیل

روش پرورش کروکودیل به دو صورت است :
روش اول : می توان کروکودیل کوچک وارد کشور کرد و آن را پرورش داد.
روش دوم : اینکه می توان دو کروکودیل مولد بزرگ، وارد کرده و آنها را تکثیر کرد.
مناسب ترین دما برای پرورش کروکودیل، بین 28 الی 34 درجه سانتی گراد و ایده آل ترین رطوبت برای پرورش این جانور دوزیست، بین 75 الی 90 درصد می باشد. این درصد بالای رطوبت به این معنی است که کروکودیل باید اغلب مواقع در آب قرار داشته باشد. هنگامی که نوزاد کروکودیل از تخم بیرون می آید باید بلافاصله وارد آب شود؛ بنابراین، برای پرورش کروکودیل های نوزاد باید حوضچه ای با دمای آب 32 درجه فراهم نمود. بچه کروکودیل ها تا قبل از یک سالگی باید در استخرهای سرپوشیده پرورش یابند. کروکودیل های بزرگتر از یک سال می توانند در صورت مناسب بودن دمای هوا ( از 30 درجه به بالا) در فضاهای سرباز نگهداری شوند؛ و اگر دمای هوا مناسب نباشد باید در گلخانه‌ های بزرگ با آبگیرهای جداگانه قرار داده شوند.

سرمایه‌ مورد نیاز برای پرورش کروکودیل

در ابتدا قبل از اینکه بتوان گفت با چه سرمایه‌ ای می‌توان این شغل را راه‌ اندازی کرد؟ باید این نکته را مد نظر قرار داد که اگر زمین شما کمتر از 10 هکتار است یا آب کافی ندارد، بهتر است پرورش کروکودیل را فراموش کرده و به فکر روش دیگری برای تجارت و سرمایه‌ گذاری باشید. اگر مایل باشید می توانید پرورش کروکودیل را با خرید دو بچه کروکودیل شروع کنید. (قیمت این جانور بستگی به سن و اندازه کروکودیل ها دارد. یعنی هرچه سن کروکودیل بیشتر باشد، هزینه بالاتری را برای خرید آن باید پرداخت نمود.) بدون درنظر گرفتن قیمت زمین و آب مورد نیاز برای پرورش این جانور، بسته به مساحت زمین و امکانات مورد نیاز، شما باید سرمایه نسبتا بالایی، در پرورش کروکودیل، در اختیار داشته باشید. البته، همانطور که می دانید؛ داشتن سرمایه برای پرورش کروکودیل به تنهایی کافی نیست! و شما باید از مهارت کافی نیز در این زمینه، برخوردار باشید.

سرمایه‌ برای تولید کروکودیل
درآمدزایی با پرورش کروکودیل

چگونه می توان با پرورش کروکودیل درآمدزایی کرد؟

پرورش کروکودیل حداقل به دو تا سه سال زمان نیاز دارد. در این مدت بچه کروکودیل ها به سن بلوغ می رسند. با فرض اینکه تعداد کروکودیل ها پس از تخم گذاری به 30 سر می رسد، می توان این جانوران را در همان روزهای ابتدای تولد با قیمتی مناسب فروخت و یا اینکه صبر کرد تا بزرگتر شده و سپس، آنها را با قیمت های بالاتری به فروش رساند. در ابتدا، می توان تولید و پرورش کروکودیل را با دو کروکودیل مولد آغاز کرد. هر کروکودیل مولد، بعد از جفت گیری، با فرض گذاشتن 30 تخم، جمعیتی زیاد را ایجاد خواهند کرد. اگر تعداد کروکودیل های نر و ماده متولد شده، مساوی باشند، به هر کدام از جفت کروکودیل ها، سال بعد تعداد 30 کروکودیل دیگر اضافه خواهد شد. کروکودیل‌های مولد، تقریبا 2 یا 3 ساله هستند و چیزی در حدود 7 سال طول می کشد تا به مرحله کشتار و بهره ‌برداری برسند.

از کجا می توان اقدام به خرید کروکودیل نمود؟

کروکودیل در ایران اغلب در شهرستان‌های اینچه برون در گنبد کاووس، گرگان، نیشابور، کیش و سرباز (از توابع سیستان و بلوچستان) یافت می شود و اگر شما قصد خرید این حیوان از ایران، را دارید باید به این شهرها مراجعه کنید. حمل کروکودیل در اتاقک های مخصوصی انجام می شود و هزینه حمل، به مسافت طی شده تا مقصد بستگی دارد. البته، برای خرید کروکودیل مولد می توان در صورت داشتن مجوزهای لازم، از کشورهای خارجی از جمله استرالیا نیز، اقدام به خرید کنید، اما باید این نکته را مد نظر داشته باشد که این کار صرفه چندانی ندارد و بهتر است زمین شما در مناطق گرمسیری و پرآب ایران مانند بندرعباس، قشم، کیش و… قرار داشته باشد؛ به این خاطر که، سرمای هوا تکثیر و پرورش این جانوران را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد و تولید آنها را کاهش می دهد.

خرید کروکودیل
تولید کیف از جنس پوست کروکودیل

مصارف و کاربردهای مختلف کروکودیل

1- یکی از روش های درآمدزایی از پرورش کروکودیل، فروش این جانوران برای حفظ گونه آنها، به باغ وحش یا مراکز حیات وحش است.

2- جذب گردشگر و بازدید کننده به وسیله نگهداری کروکودیل در مکان های بازدید مجاز و استاندارد

3- گوشت کروکودیل به صورت خشک شده، در طب سنتی برای درمان بیماری ها به کار می رود.

4- همچنین، از گوشت این حیوان در منوی رستوران های توریستی استفاده می شود؛ البته گوشت کروکودیل در بین ساکنین شرق آسیا نیز مورد استقبال است.

5- خون این جانور تقریبا ده برابر قوی تر از داروهای کنونی، خاصیت آنتی بیوتیک را دارا می باشد. آنتی بیوتیک در نابودی ویروس هایی مانند ایدز، عملکرد بسیار قوی و موفقی دارد.

6- از پوست و چرم کروکودیل برای ساختن کیف، کفش و… استفاده می شود و قیمت ‌هایی نجومی دارد. خبر خوش اینکه دباغی پوست کروکودیل در ایران نیز انجام می‌شود و هیچ نگرانی بابت فروش و بازاریابی پوست این حیوان وجود ندارد.

7- پودر استخوان این جانور، دارای خاصیت ضد سرطانی می باشد و در زمینه داروسازی نیز بسیار مفید و کاربردی است. پودر استخوان کروکودیل، در درمان دردهای مفصلی نیز بسیار موثر خواهد بود.

بهروز فرد تحلیل گر وعارضه یاب شیلات